Kredyt dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność

Potrzebuję kredytu gotówkowego dla osoby prowadzącej jedno osobową działalność gospodarczą w kwocie 25 000 zł na okres 36 miesięcy. Dochody za rok ubiegły mam dosyć niskie i jeśli będą brane pod uwagę to szanse na uzyskanie kredytu mam chyba nikłe. Od stycznia tego roku sytuacja już mi się znacznie poprawiła i ten stan utrzymuję po dziś dzień, średnie miesięczne dochody to 3500 zł netto – nie posiadam przy tym innych kredytów (jedynie karta kredytowa ale aktualnie spłacona), brak opóźnień w spłacie kredytów które byłyby widoczne w BIK.

Ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu zależy oczywiście od banku w którym zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o kredyt i może ona być różna w każdym jednym banku. Pomocna do wydania ostatecznej decyzji będzie również informacja od kiedy prowadzona jest działalność gospodarcza.

Oceniając powyższy przykład szanse na uzyskanie kredytu są i przy ocenie zdolności kredytowej będzie na pewno brany pod uwagę zarówno poprzedni rok jak i obecny. Do tego celu będzie potrzebne przedstawienie deklaracji PIT za rok 2013 (w niektórych przypadkach może być również koniecznie przedstawienie PIT za rok 2012 jeśli działalność była już prowadzona) oraz KPIR (Księga Przychodów i Rozchodów) w celu sprawdzenia bieżących przychodów i dochodów. Na dodatkową korzyść pożyczkobiorcy przemawia w tym wypadku również pozytywna historia kredytowa, która jest konieczna do uzyskania kredytu firmowego drogą bankową. Kredyt w tej wysokości bardzo możliwe że uda nam się uzyskać lecz w przypadku gdyby zdolność kredytowa nie byłaby odpowiednia może zostać nam zaproponowane wydłużenie okresu spłaty z 36 do 48 czy 60 miesięcy.

Co jeszcze będzie potrzebne do uzyskania kredytu przez osobę prowadzącą jedno osobową działalność poza deklaracjami PIT i KPiR? Na pewno dowód osobisty oraz może okazać się również potrzebne zaświadczenie z US o nie zaleganiu z podatkiem (lub ostatnie wpłaty do US) oraz podobne do ZUS (lub opłacone składki do ZUS za ostatnie miesiące).

Warto jeszcze na koniec wspomnieć że idealnym rozwiązaniem będzie dla nas w tym wypadku zaciągnięcie nie kredytu gotówkowego a kredyt inwestycyjnego – po pierwsze dlatego że mamy szanse na lepsze i bardziej atrakcyjne oprocentowanie kredytu a po drugie odsetki kredytu będziemy mogli wliczyć w koszty prowadzonej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *