Jak chyba każdy wie, uzyskanie pożyczki możliwe jest w sytuacji jeśli posiadamy odpowiednio wysoką zdolność kredytową, jak również odpowiednią historię kredytową. Bardzo często, osoby które wcześnie miały problem z terminową spłatą, bądź też znalazły się w bazach dłużników, mają problem z uzyskaniem kredytu czy pożyczki. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Dlaczego tak często banki lub firmy pożyczkowe, odrzucają wniosek o pożyczkę? Najczęstszy powód to opóźnieniach w płatnościach które zostały odnotowane w rejestrach dłużników. Znaczne opóźnienia w płatnościach rachunków czy faktur mogą skutkować wpisaniem nas do baz dłużników. Pozostaniemy w nich tak długo, dopóki nie uregulujemy zadłużenia. Jeszcze większe kłopoty możemy mieć przez nie terminowe płatności rat kredytów. Tutaj za opóźnienia sięgające 60 dni możemy trafić do bazy BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a z niej już nie tak łatwo, ot tak po prostu wyjść. Dane o opóźnieniach w płatnościach BIK przetrzymywane są nawet do 5 lat.
Zadłużenie – co dalej?
Dlaczego jednak o tym wspominamy? Takie wpisy w bazach dłużników, czy w bazach BIK będą one dla nas sporym problem przy wnioskowaniu o kredyt. Niemal każda instytucja finansowa, czy to bank czy firma pożyczkowa przed udzieleniem kredytu, przeprowadza weryfikacje kredytobiorcy. Polega ona na dokładnej analizie osoby wnioskującej o pożyczkę. Właśnie w jej trakcie są analizowane wspomniane wcześniej bazy. Niemal każdy bank czy firma pożyczkowa weryfikuje dane klienta za pośrednictwem baz dłużników takich jak KRD (Krajowy rejestr Długów) czy ERIF. Każdy bank i duża część firm udzielających pożyczki pozabankowe, przeprowadzają analizę klienta w BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Jest to jeden z kluczowych elementów weryfikacji klienta, bez któego proces udzielenia pożyczki praktycznie nie może się odbyć.
Jestem w bazach – co dalej?
Bardzo trudno uzyskać jakąkolwiek pożyczkę czy kredyt w sytuacji zadłużenia. W takiej sytuacji będziemy mieć problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego, pożyczki czy nawet karty kredytowej. W tej sytuacji musimy szukać innego rozwiązania. Jeśli posiadamy różnego rodzaju zobowiązania finansowe w postaci kredytów czy pożyczek, warto rozważyć opcję kredytu konsolidacyjnego. Niestety w banku, trudno będzie o taki kredyt, jeśli mamy negatywny BIK, czy zadłużenia w bazach dłużników. Warto jednak spróbować złożyć taki wniosek z pomocą doradców finansowych. Takie biura, szczególnie te zaufane i długo działające na rynku posiadają fachowy personel, z pomocą którego istnieje niekiedy większa szansa by uzyskać kredyt dla zadłużonych lub dodatkowe pieniądze na spłatę zobowiązań.
Pożyczki i Kredyty dla zadłużonych
Jeśli uzyskanie kredytu bankowego nie powiedzie się z pomocą banków, warto zainteresować się pożyczkami dla zadłużonych. Tutaj jednak powinniśmy być bardzo ostrożni, ponieważ wbrew pozorom, nadal istnieje problem z mało uczciwymi firmami pożyczkowymi. Nie umiejętne odczytanie umowy a następnie jej podpisanie może skutkować znacznymi problemami. Wiele takich przypadków kończyło się utratą nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie pożyczki. Aktualnie dzięki nowemu prawu, jedynie banki mogą udzielać pożyczek zabezpieczonych hipoteką. Mimo tego jednak, sięgając po kredyt dla zadłużonych, konieczna jest dokładna analiza podpisywanej umowy. Bardzo popularną formą pożyczki dla zadłużonych są pożyczki z gwarantem. Umożliwiają one uzyskanie pożyczki nawet w sytuacji posiadania zadłużenia w BIK czy rejestrach KRD/Erif/BIG. W ich przypadku konieczne jest jednak posiadanie gwaranta pożyczki. A więc dodatkowej osoby, która będzie mogła zagwarantować spłatę pożyczki a jednocześnie legitymuje się pozytywną zdolnością i historią kredytową.
Nie było z tym problemu, gdy działała firma Rapida Money. Teraz to jednak spory problem, ponieważ większości firm które udzielały do tej pory kredyt dla zadłużonych przez Covid zniknęła z rynku.