Otrzymanie kredytu w banku jest często bardzo wymagającą i czasochłonną czynnością. Samo składanie dokumentów i ich ilość może przytłoczyć niejednego klienta, zwłaszcza że różne banki, mogą mieć inne wytyczne odnośnie ich przyznawania. Niewątpliwie składanie papierów jest zmorą każdego kredytobiorcy, dlatego warto wiedzieć, co trzeba przygotować, chcąc ubiegać się o kredyt.
Jak dostać kredyt w banku – rodzaje kredytów
Formalności przy kredytach bywają skomplikowane, choć tak naprawdę wszystko będzie zależało od tego, o jakim kredycie jest mowa. Trzeba wiedzieć, że każdy z dostępnych typów ma inne warunki do spełnienia. Kredyty, ich rodzaje i wymagania są dokładnie omówione na kredytblog.pl, gdzie można się dowiedzieć konkretnie, co i gdzie będzie potrzebne. Inaczej wygląda to w przypadku kredytów gotówkowych, hipotecznych, samochodowych czy konsolidacyjnych. Należy wziąć to pod uwagę i przed pójściem do banku zorientować się, jakie dokumenty trzeba skompletować.
1. Dokumenty potwierdzające tożsamość kredytobiorcy
Niezależnie od rodzaju kredytu, jaki zdecydujemy się wziąć, niektóre dokumenty będą bezwzględnie wymagane za każdym razem. Oprócz więc wniosku, gdzie przedstawiona jest prośba oraz dane osobowe kredytobiorcy, należy dołączyć do tego także kserokopię swojego dowodu osobistego, a czasem też i kserokopie paszportu – każde z nich ze zdjęciem. W ten sposób bank wie, że udziela pożyczki właściwej osobie, a nie komuś, kto się pod nią podszywa.
2. Dokumenty potwierdzające zdolność kredytową kredytobiorcy
Bardzo ważne jest także przedstawienie dowodu potwierdzającego zatrudnienie oraz stały dochód. Dzięki wiedzy o zarobkach oraz rodzaju podjętej pracy możliwe jest określenie, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić zadłużenie. Na tej podstawie oraz biorąc pod uwagę inne informacje o kliencie (wiek, stan cywilny, ilość członków rodziny), obliczana będzie jego zdolność kredytowa. Sprawdza się także, czy jest on wiarygodny, co następuje przez weryfikacje w bazach danych dłużników – BIK, BIK oraz KRD.
3. Dokumenty związane z kupowanym autem – kredyt samochodowy
Przy kredycie samochodowym potrzebne będą dokumenty związane z kupowanym pojazdem. W przypadku samochodu z salonu sprawa jest prostsza – wszystko załatwia firma i wystawia odpowiednie zaświadczenia. Nieco gorzej jest z samochodami używanymi, gdzie potrzebne jest ksero dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawców, potwierdzenie zawarcia umowy kupna i sprzedaży, a także ubezpieczenie zarówno OC, jak i AC. W przypadku aut nowych kredyt samochodowy jest bardziej opłacalny – raz, że mniej formalności, dwa niższe oprocentowanie.
4. Dokumenty związane z nieruchomością – kredyt hipoteczny
Biorąc kredyt hipoteczny, oprócz druków dotyczących samego kredytobiorcy, potrzebne są także te związane z kupowaną nieruchomością lub działką. W zależności od tego, czy kupujemy dom, czy mieszkanie, a także czy jest ono nowe, czy z rynku wtórnego, będą potrzebne nieco inne dokumenty. Należy przedstawić umowy przedwstępne, odpis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów, potwierdzenie prawa własności zbywcy (przy rynku wtórnym), zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości w opłatach (rynek wtórny) czy też rzuty nieruchomości. Jest tego jednak znacznie więcej i dobrze jest dokładnie zapoznać się ze szczegółami.
5. Dokumenty związane z innymi zobowiązaniami finansowymi
W przypadku kredytów konsolidacyjnych także konieczne będzie przedstawienie większej ilości dokumentów. Oprócz dowodu osobistego, zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu oraz wyciągu z konta bankowego, należy również przedstawić wszystkie umowy kredytowe i pożyczkowe, jakie ma się aktualnie zaciągnięte oraz potwierdzenie ich regularnej spłaty i aktualnego stanu zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny łączy w jedno wszystkie zobowiązania, które są spłacane przez bank, w zamian za jeden nowy kredyt z niższą ratą. Instytucja finansowa, do której pójdziemy, musi wiedzieć, czego dotyczy nasze zadłużenie i w jakiej jest wysokości.
Mi udało się uzyskać kredyt na wyciąg z konta bankowego i bez większego problemu otrzymałem go bez wychodzenia z domu. Polecam pod tym kątem mBank albo też iGotówka w BNP Paribas.