Linia firmowa dla przedsiębiorstw

Czym jest linia kredytowa dla przedsiębiorstw?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą bardzo często korzystają z dodatkowych środków finansowania ze strony banków. Są to bardzo często różnego rodzaju produkty finansowe. Począwszy od kredytów inwestycyjnych, przez kredyty obrotowe i pożyczki hipoteczne, po linie odnawialne w rachunku firmowym. Dzisiaj skupimy się właśnie na tym ostatnim rozwiązaniu.

Linia kredytowa to inaczej mówiąc – kredyt odnawialny uruchamiany w rachunku firmowym, prowadzonym przez przedsiębiorcę. Może on zostać uruchomiony na prośbę właściciela rachunku, po dokładnej weryfikacji jego zdolności kredytowej. Dzięki temu rozwiązaniu, osoba prowadząca firmę zyskuje dodatkowe środki, z których może w każdej chwili skorzystać.

Jak działa linia kredytowa dla przedsiębiorców?

W pierwszej kolejności postanowiliśmy zapytać u źródła i w tym celu skierowaliśmy to pytanie do Szymona Fidorczyk, przedstawiciela Fido Finanse – firmy, która od lat pomaga w uzyskaniu finansowania małym i średnim przedsiębiorcom.

„Jest to bardzo często wybierana oferta wśród osób prowadzących własny biznes. Bank przyznaje przedsiębiorcy określony limit w rachunku. Są to dodatkowe środki, z których może on korzystać w każdej dowolnej chwili. To jakby debet w koncie, z tą różnicą, że nie musimy go spłacać pod koniec miesiąca. Środki z limitu możemy spłacać, kiedy jest nam wygodnie. Co więcej, nie spłacając równych rat miesięcznych rat jak w przypadku kredytu, a spłacamy dowolne kwoty. Raz mogą one być większe, a raz mniejsze”.

Warto również dodać, że po upływie 12 miesięcy, taka linia odnawialna w rachunku firmowym może nam się automatycznie odnowić. Wystarczy spełnić określone warunki, które ustalił bank. Najczęściej mówią one o tym, by zapewnić określone wpływy na konto firmowe. A dzięki temu uzyskujemy stały dostęp do dodatkowego finansowania, bez konieczności składania nowych wniosków o udzielenie kredytu i przedstawiania w tym celu dodatkowych zaświadczeń.

Jaka jest wysokość limitu odnawialnego w rachunku firmowym?

Wysokość przyznanego limitu ustalana jest indywidualnie na linii przedsiębiorca – bank. W pierwszej kolejności to osoba prowadząca rachunek firmowy składa wniosek o udzielenie limitu w określonej wysokości. W kolejnym kroku to bank ocenia zdolność kredytową klienta, i jeśli jest ona odpowiednia, udziela mu limitu w takiej wysokości, o jaki został złożony wniosek.

Przyznawana wysokość limitu na ogół uzależniona jest głównie od wysokości dochodów osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która ubiega się o uruchomienie linii odnawialnej. Może to być 10 000 zł, 50 000 zł czy nawet 100 000 zł. Oczywiście im większy będzie limit w rachunku firmowym, tym większy będziemy musieli ponieść koszt za jego uruchomienie. Bank pobiera bowiem opłatę prowizyjną od wysokości uruchomionego limitu. Podobna opłata pobierana jest również za odnowienie linii odnawialnej.

Ile to kosztuje?

Linia odnawialna to wspomniany wcześniej koszt w postaci opłaty rocznej. Ponadto dochodzą jeszcze odsetki od salda ujemnego, które będziemy musieli opłacić. Pojawiają się one wtedy, kiedy saldo rachunku jest ujemne, a więc korzystamy z pieniędzy z limitu, które dodatkowo udostępnił nam bank. Jeśli jednak saldo konta firmowego jest zerowe lub dodatnie, wtedy odsetki nie są naliczane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *