Czy dostanę gdzieś kredyt będąc w BIK?

Kilka lat temu przeszłem przez dosyć trudną sytuację w wyniku której trafiłem do BIK za nie spłacany kredyt a właściwie to nie spłacanie go w terminie, niektóre opóźnienia sięgały nawet 60 dni. Dzisiaj jestem już osobą która odzyskała zdolność kredytową, wszystkie zaległe raty zostały również spłacone, jedyne co pozostały po tych opóźnieniach w spłacie to zapewne nie najlepsza historia w BIK o czym przekonałem się starając chwilę po spłaceniu kredytu o kolejny kredyt. Niestety (a może też i dobrze) dostałem wtedy negatywną odpowiedź, ciekaw jestem czy aktualnie również nie dostanę nigdzie kredytu z powodu BIK?

W tym przypadku uzyskanie kredytu dużo będzie zależało od aktualnej oceny w BIK oraz od tego czy znajdują się tam jeszcze informacje o tych opóźnieniach w spłacie. Musimy wiedzieć że takie informacja są przechowywane w bazach Biura Informacji Kredytowej przez określony czas i najczęściej nie dłużej niż do 5 lat. A to czy dostaniemy kredyt czy nie możemy łatwo sprawdzić wypełniając choćby wniosek o kredyt drogą internetową lub jeśli nie chcemy robić sobie nie potrzebnych zapytań do BIK, sprawdzając informacji na ten temat u źródła.. czyli w BIK.

Od jakiegoś czasu wszystkie osoby (po ówczesnej rejestracji) mogą sprawdzić swoją historię w BIK oraz zobaczyć swoją ocenę ponieważ każda osoba która brała jakiś kredyt gotówkowy w banku czy nawet sprzęt na raty w sklepie posiada swoją oceną punktową wraz z system gwiazdkowym oceniającym naszą historię kredytową. Jeśli więc mamy w planie brać kredyty a chcemy uniknąć nie potrzebnego rozczarowania związanego z decyzją kredytową, możemy swoją aktualna ocenę poznać od ręki i całkowicie przez internet.

Jeśli okaże się że informacje na temat nie spłacanych zobowiązań nadal widnieją w bazach BIK to uzyskanie kredytu w banku może się w tym wypadku okazać problemem. Nieco łatwiej w takim wypadku przyjdzie nam pożyczenie potrzebnej gotówki z firmy pozabankowej, jednak ta będzie dużo wyżej oprocentowana od tradycyjnego, bankowego kredytu. Większość firm pozabankowych nie sprawdza BIK ponieważ nie ma wglądu do baz, jedyne informacje na temat swoich przyszłych pożyczkobiorców firmy te czerpią z baz KRD (Krajowego Rejestru Długów) czy BIG (Biura Informacji Gospodarczej).

Wśród firm pozabankowych u których uzyskamy pożyczkę będąc w BIK są takie nazwy jak Provident, Profi Credit, Zaimo czy Asa Kredyt, pod warunkiem że nasze dane nie zawędrowały o krok dalej i znajdują się również w rejestrach dłużników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *