Jak sprawdzić ocenę w BIK przez internet?

Kilka lat temu brałem kredyt gotówkowy w jednym z banków na okres 2 lat, niestety nie wszystkie raty płaciłem w terminie, niektóre z nich z tego co pamiętam były płacone nawet z ponad 30-dniowym opóźnieniem. Pamiętam że chwilę po spłacie tego kredytu starałem się o kolejny ale w innym banku i dostałem negatywną decyzję. Od tego czasu minęły już blisko 3 lata dlatego chciałbym sprawdzić aktualną zdolność i ocenę punktową w BIK. Myślę o nieco większym kredycie więc przed wizytą w banku wolałby to sprawdzić na wszelki wypadek by nie być nie miło zaskoczonym..

Zacznijmy może od tego jakie dane trafią do BIK – najczęściej poza podstawowymi danymi osobowymi są to również informacje na temat zaciąganych przez nas kredytów, w tym również informacje na temat ewentualnych opóźnień w spłacie rat. Informacje na temat ponad 30-dniowych opóźnień w spłacie rat mogą być odnotowane w BIK jednak najdłużej trzymane są informacje w przypadku opóźnień sięgających 60 dni oraz kiedy upłynie 30 dni od daty upomnienia przez bank o opóźnieniu w spłacie. W takich przypadkach BIK może trzymać dane na temat tych opóźnień nawet do 5 lat od terminu spłaty kredytu. W opisywanym wyżej przykładzie historia kredytowa raczej nie będzie już obejmować wspomnianych opóźnień.

Bez większych przeszkód możemy sprawdzić naszą historię kredytową w BIK zakładając specjalne konto próbne za 0 zł. Będziemy mogli wtedy sprawdzić wspomnianą ocenę punktową w BIK. Ocena ta ma wartości w przedziale od 192 do 631 punktów a dodatkowo prezentowana w formie gwiazdek od 1 do 5. Oczywiście im więcej mamy punktów i więcej gwiazdek tym lepiej wygląda nasza historia kredytowa i dzięki temu łatwiej będzie nam uzyskać potrzebny kredyt w banku.

Warto na koniec odnotować jeszcze że rejestrując konto próbne w BIK poza sprawdzeniem informacji na nasz temat mamy możliwość ze skorzystania ze specjalnych ofert kredytowych i zyskać tańszy kredyt, tańszą kartę kredytową czy niższe ubezpieczenie dzięki współpracy jaką nawiązał BIK z wybranymi bankami w ostatnim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *