Jak dostać pożyczkę nie mając umowy o pracę?

Jestem w przejściowej sytuacji ponieważ kilka tygodni temu utraciłem pracę a umowę z nowym pracodawcą rozpocznę na początku następnego miesiąca. Nie posiadam więc aktualnie umowy o pracę a chciałbym uzyskać pożyczkę w wysokości 2000 zł na okres 12 miesięcy. Czy mam szansę otrzymać gdzieś pożyczkę nie mając umowy o pracę czy jestem skazany poszukać jej gdzieś drogą prywatną (nie jestem osobą która lubi pożyczać pieniądze od znajomych czy krewnych).

W takiej sytuacji pożyczka prywatna wcale nie musi ograniczać się do krewnych i znajomych ponieważ równie dobrze możemy skorzystać z pożyczki prywatnej korzystając do tego celu z takiego dobrodziejstwa jakim jestem internet. Nie polecalibyśmy jednak publikować ogłoszeń związanych z poszukiwaniem przez nas pożyczki a raczej skorzystanie ze specjalistycznych serwisów które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki od prywatnych inwestorów – bo tak fachowo nazywa się osoby pożyczające prywatnie przez internet.

Wspomniane specjalistyczne serwisy umożliwiające pożyczenie pieniędzy w ten sposób to choćby Kokos czy startujący w ostatnim czasie Lendico. W związku z tym że Kokos w tym temacie jest bardziej obytym serwisem to właśnie tam powinniśmy skierować pierwsze kroki ponieważ potrzebną gotówkę będziemy mogli uzyskać tam najszybciej. Brak posiadania umowy o pracę nie będzie tu jakimś wyznacznikiem otrzymania pożyczki ale wiadomo że osoby posiadające taką umowę mają po prostu ułatwione zadanie. Jeśli jej nie posiadamy spróbujmy w inny sposób zapewnić osoby mogące dać nam potrzebną gotówkę o tym że pożyczkę spłacimy im terminowo np. że braliśmy wcześniej kredyt w banku i spłaciliśmy go na czas, że mamy czystą historię kredytową w BIK (jeśli mamy) oraz powinniśmy wspomnieć o tym że jesteśmy w trakcie zmiany i pracy oraz że wkrótce rozpoczynamy nową.

Innym sposobem na pozyskanie pożyczki są pożyczki pozabankowe ale w ich przypadku różnie bywa jeśli mówimy o umowie o pracę i nie udokumentowanych dochodach – jedne firmy będą jej wymagać a inne wcale nie potrzebują przesyłania dodatkowych dokumentów. W przypadku tych ostatnich mamy na myśli głównie firmy udzielające pożyczek w pełni internetowo i ekspresowo dzięki czemu potrzebną pożyczkę możemy mieć na koncie nawet w ciągu najbliższej pół godziny. Takie firmy to Incredit, Zaimo czy Zaplo.

Każda z tych firm posiada jednak swój własny system oceny zdolności pożyczkowej i jeśli przykładowo dopiero co straciliśmy pracę (o czym przecież nie musimy wspominać tym bardziej że już niedługo zaczynamy nową) i mamy pozytywną historię w BIK a nasze dane nie znajdują się w rejestrach dłużników to szanse na uzyskanie pożyczki mamy całkiem spore.

Należy jednak zaznaczyć że koszt takich pożyczek pozabankowych będzie nieco wyższy niż wspomnianych wcześniej pożyczek prywatnych bądź też jak kto woli, pożyczek społecznościowych. W ich przypadku oprocentowanie najczęściej wynosi nie więcej niż kilkanaście procent a przypadku pozabankowych nawet kilkadziesiąt procent a bywają jeszcze droższe – te jednak dla dobra naszych czytelników przemilczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *