Czyszczenie BIK – czy to działa?

Posiadam negatywny BIK i przez to nie mogę uzyskać w żadnym banku kredytu. W niedalekim czasie będę kupował działkę na którą część pieniędzy chciałbym pożyczyć z banku (jednocześnie nie interesują mnie drogie pożyczki pozabankowe). Wiem jednak że przez negatywny BIK mogę mieć z tym duże problemy. Powstał on na skutek nie spłacania terminowo rat kredytu który miałem zaciągnięty w jednym z krajowych banków. Kredyt ten jednak już został całkowicie spłacony w ubiegłym roku i obecnie nie posiadam już żadnych zobowiązań wobec tego banku. Co w takim wypadku zrobić z tym nieszczęsnym BIK – da się go wyczyścić w jakiś sposób?

Jeśli obecnie nie posiadamy już żadnych zadłużeń a nasz dług wobec banku w którym powstały wspomniane zadłużenia został w pełni spłacony to mamy szanse na pozbycie się negatywnych wpisów w bazie BIK. Do tego celu będzie konieczne złożenie odpowiedniego wniosku z prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych i usunięcie ich z bazy Biura Informacji Kredytowej. Wniosku takiego nie składamy jednak do BIK a w banku w którym wcześniej był zaciągnięty kredyt i powstało wspomniane zadłużenie. Czy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony zależy od wielu czynników m.in od tego czy zadłużenie nie było większe niż 30 dni.

Jeśli sami nie chcemy bawić się w składanie wniosków to możemy też skorzystać z usług firm specjalizujących się w oddłużeniach i popularnym „czyszczeniem” historii BIK. Banki nie chętnie usuwają takie informacje tym bardziej jeśli sami będziemy starać się o to, firmy się w tym specjalizujące mają w tym większe doświadczenie jak również mają swoje sposoby na skuteczne przeprowadzenie takiej operacji.

Odpowiadając jeszcze na główne pytanie – takie coś jak czyszczenie historii BIK nie jest możliwe ale są sposoby na to by okrężną drogą usunąć nasze dane z baz BIK, pod warunkiem że nasza historia kredytowa nie jest na tyle ekstremalna by móc to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *