Czyszczenie BIK – czy to działa?

Posiadam negatywny BIK i przez to nie mogę uzyskać w żadnym banku kredytu. W niedalekim czasie będę kupował działkę na którą część pieniędzy chciałbym pożyczyć z banku (jednocześnie nie interesują mnie drogie pożyczki pozabankowe). Wiem jednak że przez negatywny BIK mogę mieć z tym duże problemy. Powstał on na skutek nie spłacania terminowo rat kredytu który miałem zaciągnięty w jednym z krajowych banków. Kredyt ten jednak już został całkowicie spłacony w ubiegłym roku i obecnie nie posiadam już żadnych zobowiązań wobec tego banku. Co w takim wypadku zrobić z tym nieszczęsnym BIK – da się go wyczyścić w jakiś sposób?

Jeśli obecnie nie posiadamy już żadnych zadłużeń a nasz dług wobec banku w którym powstały wspomniane zadłużenia został w pełni spłacony to mamy szanse na pozbycie się negatywnych wpisów w bazie BIK. Do tego celu będzie konieczne złożenie odpowiedniego wniosku z prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych osobowych i usunięcie ich z bazy Biura Informacji Kredytowej. Wniosku takiego nie składamy jednak do BIK a w banku w którym wcześniej był zaciągnięty kredyt i powstało wspomniane zadłużenie. Czy nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony zależy od wielu czynników m.in od tego czy zadłużenie nie było większe niż 30 dni.

Jeśli sami nie chcemy bawić się w składanie wniosków to możemy też skorzystać z usług firm specjalizujących się w oddłużeniach i popularnym „czyszczeniem” historii BIK. Banki nie chętnie usuwają takie informacje tym bardziej jeśli sami będziemy starać się o to, firmy się w tym specjalizujące mają w tym większe doświadczenie jak również mają swoje sposoby na skuteczne przeprowadzenie takiej operacji.

Odpowiadając jeszcze na główne pytanie – takie coś jak czyszczenie historii BIK nie jest możliwe ale są sposoby na to by okrężną drogą usunąć nasze dane z baz BIK, pod warunkiem że nasza historia kredytowa nie jest na tyle ekstremalna by móc to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *